Nowy serial o sprzątaczkach

Nowy serial o sprzątaczkach

Swego czasu na TVN Style mogliśmy oglądać serial „Sprzątaczki”. Niby wszystko fajnie, bo z ukrytą kamerą śledzono poczynania osób zajmujących się porządkiem w domach klientów. Jednak wyglądało to bardziej na rodzaj paradokumentu i aż ciężko był uwierzyć, że rzeczy przedstawiane na ekranie są prawdziwe (ba, tak naprawdę przedstawiano sprzątaczki jako osoby niedokładne, a czasem i oszustki). Teraz jednak za temat sprzątaczek bierze się inna stacja telewizyjna i podobno ma być lepiej, uczciwiej i ciekawiej.

Babski blues, czyli ja ci posprzątam” to nowy format telewizji tematycznej TLC, który startuje 3 października. Zasadniczo ma otworzyć oczy wszystkich na to jak ciężką pracę wykonują sprzątaczki i z jakimi realnymi problemami mierzą się na co dzień.

Wystąpią więc pracownicy trzech firm sprzątających. Dokładnie osiem kobiet i mężczyzna. Poznamy więc dokładnie ich historie i to co sprawiło, że zajęli się tą pracą. Będą więc poszerzone rozmowy, a całość nie będzie paradokumentem, tylko prawdziwym serialem dokumentalnym.

Co ma mnie przekonać do tego, by posłuchać opowieści właścicieli firm sprzątających oraz Agnieszki (która była właścicielką firmy projektowej, a obecnie sprząta), Moniki (która rzuciła szkołę, by zarabiać), Ukrainki Luby, czy trochę wybuchowej Krystyny?

Przede wszystkim jedna osoba. Osoba reżysera kreatywnego programu. Mowa o legendzie polskiego dokumentu Andrzeju Fidyku. Słysząc te nazwisko, wiadomo że temat nie będzie ukazany po „łebkach”, a każdy widz będzie mógł coś z tego serialu wynieść dla siebie.

Warto przecież obalić stereotypy o zawodzie sprzątaczki. Nie traktować, głównie Pań, w taki sposób zarabiających jako służbę, której się w ogóle nie zauważa i lekceważy. Bo naprawdę należy im się szacunek, za to co robią, w tej niełatwej pracy. Tym bardziej warto przynajmniej na chwilę zatrzymać się przy okazji nowej serii TLC.