Radio Białystok czyta Zenka

Radio Białystok czyta Zenka

Kiedyś radio zaczynało od słuchowisk. Te wyjątkowe „teatry wyobraźni” w Polsce pojawiły się już w latach 20-tych ubiegłego wieku. W ostatnich latach jednak o wiele bardziej popularne są, także w sprzedaży detalicznej, audiobooki. W końcu co za problem, by posłuchać na antenie rozgłośni ładnie przedstawianej książki. Tak pomyślano też zapewne w Radiu Białystok.

Publiczna, regionalna rozgłośnia, postawiła na to co dla jej słuchaczy jest najciekawsze. Mam na myśli muzykę disco-polo, a dokładnie króla tego nurtu, czyli Zenona Martyniuka z zespołu Akcent. Tan niedawno wydał biografię, nawiązującą tytułem do jednego z jego większych przebojów, „Życie to są chwile”.

Jeśli więc mamy dostęp do Radia Białystok należy wsłuchiwać się od poniedziałku do piątku o godzinach 9:45 i 21:45, by usłyszeć fragmenty tej wyjątkowej biografii. Całość przygotowano przecież bardzo profesjonalnie. Jest zarówno narratorka powieści, jak i aktor odczytujący kwestie popularnego Zenka.

Pomysł ten należy uznać za sporą ciekawostkę. Wiadomo, że Podlasie to zagłębie muzyki disco-polo. Dlatego rozgłośnia może liczyć na naprawdę duże zainteresowanie i zwiększenie ilości słuchaczy w trakcie czytanie biografii. Wielu ludzi zastanawia się jednak, czy rzeczywiście na coś takiego powinny iść pieniądze z abonamentu oraz czy możemy w tym wypadku mówić o misji?

Moim zdaniem misja tu jest na pewno. Jeśli nawet z takiego powodu, kilka osób więcej zacznie w ogóle kupować i czytać książki, to już zostanie odniesiony sukces. Owszem może temat trochę pod publiczkę, ale kogo przekonałaby w tym samym czasie antenowym np. doskonała interpretacja „Pana Tadeusza”?

Najwidoczniej przyszło nam żyć w takich czasach, że z pewnymi gustami lepiej nie dyskutować. Poza tym inicjatywa Radia Białystok (była to decyzja kolegialna) jest ciekawa z jeszcze jednego powodu. Rozgłośnia ta na antenie nie emituje disco-polo, więc i tak do tego nurtu muzyki podeszła w bardziej „kulturalny” sposób. Jeśli natomiast przegapimy czytanie biografii króla Zenka, to już niedługo zamęczą nas reklamami filmu, który również o tej postaci powstaje i trafi zapewne do kin w całej Polsce.