Wirtualna rzeczywistość w tv

Wirtualna rzeczywistość w tv

Wirtualna rzeczywistość to jedno z najgorętszych haseł w nowoczesnej technologii. Symbolem tego wszystkiego było zdjęcie Marka Zuckerberga wchodzącego na konferencję, gdzie wszyscy uczestnicy mają założone okulary VR. Co ciekawe trend ten dochodzi też powoli do kolejnych stacji telewizyjnych.

Powiedzmy sobie szczerze. Podstawowe okulary do wirtualnej rzeczywistości, dostępne w hipermarketach, nie są takie drogie. Poza tym smartfon z odpowiednią aplikacją, także dla Polaków nie jest takim problemem (skoro podobno 75% z nas ma już smartfony). Pozostaje więc dostęp do treści vr.

Przykładowo brytyjski BT Sport w wirtualnej rzeczywistości transmitował już ostatni finał piłkarskiej Ligi Mistrzów (do tego dla wszystkich Brytyjczyków na YouTube). U nas do tej pory stacje telewizyjne dość oszczędnie podchodziły do technologii, która szybko wyparła 3D. Tak naprawdę pozostawał więc Internet.

To ma się jednak szybko zmienić. Polska firma VR Visio już pracuje nad rozwiązaniem dla chińskiego programu muzycznego. Całkowite wdrożenie tego projektu przewidywane jest na 2018 roku. Natomiast teraz wciąż trwają próby.

Całość przypominać ma „The Voice”, czy „Mam talent”. W przypadku tego programu uczestnicy wchodzą do miejsca, w którym mają śpiewać i zostają przeniesione do wirtualnej rzeczywistości. W tym samym czasie publiczność za pomocą okularów ma uczucie, że ta osoba bierze udział w programie telewizyjnym (jury stanowi komputer oceniający ten występ karaoke).

Poza tym próbowany jest facemapping, czyli w skrócie wyświetlanie animacji, na wcześniej zeskanowanej twarzy uczestnika (również bardzo popularny w Chinach).

Kiedy coś takiego w Polskiej telewizji? Pewnie jeszcze trochę musimy poczekać, choć już w zeszłym roku Telewizja Polska zapowiadała testowanie wirtualnej rzeczywistości w Internetowym TVP VoD i udostępnienie brytyjskich materiałów, przed digitalizacją swoich np. seriali.

Jedno jest pewne. Wirtualne rzeczywistość jest trendem, który przyjął się o wiele łatwiej, w porównaniu do 3D. I to vr jest przyszłością, od której stacje telewizyjne, również polskie, nie będą mogły tak po prostu uciec. Choć szczerze nie spodziewam się odpowiednika TVP HD, który miałby być 24 godzinnym TVP VR.