Nowy sposób TVN na prawa do mundialu?

Przekaz satelitarny finału Ligi Mistrzów Juventus - Real z Thor 0,8W

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej coraz bliżej. Z pewnych informacji od dawana wiemy, że w całości pokaże je Telewizja Polska. Do Rosji wysyła ogromną ekipę, ponad 150 osób. Natomiast połowa spotkań ma być dostępna w znakomitej jakości Ultra HD 4K. Skoro więc to tak ważny projekt dla TVP, to czego szuka tu TVN?

Do tej pory, w przypadku podobnych wydarzeń sportowych, wszystko było przejrzyste. Któraś z konkurencyjnych stacji wykupywała sublicencję na pokazywanie imprezy. Czyli za dobrą wynegocjowaną kwotę finansową jeden z podmiotów odstępował część praw, względem drugiego (chociażby Polsat ostatnio na Euro 2016 TVP, co sprawiało, że mecze Polaków były dostępne w dwóch konkurencyjnych stacjach).

Teraz owszem mówi się o czymś podobnym, ale tylko w przypadku wspomnianych już spotkań w Ultra HD. Nieoficjalnie mówi się o tym, że będą one dostępne na platformie nc+. To jednak nie wzbudza takiego zainteresowania, jak inne internetowe rozwiązanie.

Mam na myśli platformę VoD Player, która miałaby nic nie płacąc udostępnić sygnał z TVP1 i TVP2 i pokazywanymi tam spotkaniami Mistrzostw Świata. Wszystko w myśl zasady must carry, must offer czyli prawa wprowadzonego przez Krajową Rade Radiofonii i Telewizji, o którym głośniej zrobiło się po starcie naziemnej telewizji cyfrowej.

W skrócie mówiąc podstawowe kanały telewizyjne (dostępne wcześniej w naziemnej telewizji analogowej) każdy operator może wrzucić do swojej oferty, nie prosząc o zgodę nadawcę. W taki sposób korzystały już z tego niektóre serwisy Internetowe (nie jest to więc nowy sposób). Największym z nich obecnie jest WP Pilot, który udostępnia bezpłatnie właśnie m.in. stacje TVP1, 2, Polsat, TVN, TV Puls.

Oczywiście taka sytuacja nadawcom się nie podoba. Pewnie tak samo w przypadku Playera, czekają nas procesy sądowe. No bo przecież jak można coś mieć za darmo, za co zapłacono ogromne sumy (na prawa do transmisji), to coś jest nie tak. Z tym, że o wygraną ciężko. WP Pilot wygrał (uznano, że działa legalnie), a teraz po zmianach prawa może udostępniać te kanały na całą Unię Europejską!