Autor bloga cytowany na Litwie

Autor bloga cytowany na Litwie

Po raz drugi pora na tzw. „prywatę”. No ale jest się czym chwalić. Przede wszystkim moja wypowiedź znalazła się w litewskim tygodniku kulturalnym „Literatūra ir menas”. Dokładnie w numerze 3492 (wydanym 17 października tego roku).

Pismo, którego tytuł można przetłumaczyć na język polski jak „Literatura i sztuka” ukazuje się już od 1946 roku (co ciekawe wcześniej był dodatkiem do dziennika). Czasopismo od początku swojego istnienia ma redakcję w Wilnie i skupia wokół siebie litewskich pisarzy. Jeśli chodzi o treść to w tygodniku znajdziemy to co najważniejsze w życiu kulturalnym, literaturze, sztuce, teatrze, kinie, architekturze. Poza tym tłumaczone są w nim teksty zagraniczne.

Tym razem w dziale publicystyka znalazł się przetłumaczony tekst „Misie bez okienka” Elżbiety Turlej i Magdaleny Kuszewskiej. Moja wypowiedź to dokładnie ta znana już z polskiego tygodnika „Polityka” i dotycząca ludzi rezygnujących z telewizji. Cały artykuł można znaleźć tutaj.

Fragment: „Zresztą same medium – jak przekonuje Jakub Sadurski, socjolog, autor bloga mymedia.blox.pl – sprzyja takiemu użytkowaniu, bo za sprawą technologii HbbTv telewizja powoli zamienia się w wielozadaniową hybrydę. Czyli dzięki połączeniu telewizji z internetem pozwala na przykład jednocześnie oglądać mecz i śledzić najważniejsze informacje z kraju, w przerwie wypożyczyć film, zagłosować w ankiecie na najlepszego piłkarza meczu, a na zakończenie zrobić zakupy z dostawą do domu. (…) Moja prywatna ramówka składa się z programów zebranych ze stacji w różnych częściach globu– mówi Sadurski. – Raz zobaczę wiadomości z Rosji, innym razem z Senegalu, aby potem dowiedzieć się czegoś więcej o Demokratycznej Partii Kurdystanu.” Został dokładnie przetłumaczony przez Vitalijus’a Šarkovas’a na: „Faktiškai – kaip tikina sociologas, tinklaraščio mymedia.blox.plautorius Jakubas Sadurskis – pati medija sudaro palankias sąlygas tokiam naudojimui, nes dėl „HbbTV” technologijos televizija pamažu virsta daugiafunkciu hibridu. Pavyzdžiui, apjungdama televiziją internetu technologija leidžia tuo pat metu žiūrėti futbolo varžybas ir stebėti naujausias žinias, per pertrauką išsinuomoti filmą, balsuoti apklausoje, kas geriausias varžybų žaidėjas, o galiausiai užsisakyti pirkinius į namus. „Mano asmeninė programa susideda iš laidų, surinktų iš įvairių pasaulio kanalų, – sako J. Sadurskis. – Pasižiūriu žinias iš Rusijos, paskui iš Senegalo, paskui – ką nors apie Irano Kurdistano demokratinę partiją.”

Poza opisywaną gazetą link do mojego bloga znalazł się na kilku forach litewskich. Dokładnie zainteresowano się właśnie telewizją hybrydową i możliwością odbioru jej na zwyczajnych komputerach (jeden z linków tutaj). Pozostaje mi więc tylko się cieszyć i podziękować za uznanie jakie zdobywam jak widać nie tylko w naszym kraju.